Teletherapy for California

See all therapists in California
Photo of Yaron Pruginin, Psy.D., Psychologist in California
Yaron Pruginin, Psy.D.
Psychologist, PsyD, ABSNP
Verified
Verified
שלום, אם אתם דוברי עברית ומחפשים פסיכולוג וירטואלי בקליפורניה - הגעתם למקום הנכון. אני פסיכולוג מורשה בקליפורניה עם 20 שנות נסיון, עם תואר ראשון מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שלישי מה'קליפורניה סקול אוב פרופשיונל פסיקולוג'י'
Hebrew
(833) 577-0946
View
San Diego, CA 92123
& Online
Photo of Shir Shanun, Psychologist in California
Shir Shanun
Psychologist, PsyD
Verified
11 Endorsed
Verified
11 Endorsed
טיפול הוא מתנה שאנחנו נותנים לעצמנו. הזדמנות לצמיחה אישית ויצירת שינוי בקשיים ובמערכות יחסים. כמטפלת ישראלית אני מביאה הבנה מיוחדת של התרבות הישראלית וההסתגלות לחיים בתרבות האמריקאית.
Hebrew
(626) 376-4994
View
Arcadia, CA 91007
& Online
Photo of Steve Lehrman, Marriage & Family Therapist in California
Steve Lehrman
Marriage & Family Therapist, MA, LMFT
Verified
Verified
Ani mayveen Ivrit, v'gahm M'daber Ivrit. Ayneni Moomcheh b'Ivrit, aval yachol l'daber, ool'haksheev b'Ivrit. So I don't imagine that I could conduct entire sessions in Hebrew , but I do believe I can understand and discuss issues in Hebrew to some extent. I also have a background in Jewish learning and philosophy, which has been helpful to many clients of that background.
Hebrew
(213) 316-6325
View
Beverly Hills, CA 90211
& Online
Photo of Jean-Frederic Aboudarham, Psychologist in California
Jean-Frederic Aboudarham
Psychologist, MEng, PhD
Verified
Verified
I am fluent in spoken Hebrew , having lived in Israel for 9 years. However, I learned Hebrew in an Ulpan (Kibbutz Revivim), and therefore am weak on the read and written side... I have worked with numerous Israelis along my career of almost 30 years. My aproach is called "eclectic" but mostly cognitive, which assumes that most of our psychological troubles stem from how we think and how we see/relate to the world around us. Revising and updatind these mostly unconscious processes once in a while can turn out to be quite useful...
Hebrew
(650) 603-0415
View
Mountain View, CA 94040
& Online
Photo of Tamar Levran-Galai, Marriage & Family Therapist Associate in California
Tamar Levran-Galai
Marriage & Family Therapist Associate, MA, AMFT
Verified
1 Endorsed
Verified
1 Endorsed
היי, אני תמר, פסיכותרפיסטית ועוסקת בטיפול רגשי וייעוץ מעל 10 שנים בישראל ובקליפורניה. עובדת עם מבוגרים, ילדים, זוגות, ומשפחות עם מגוון רחב של התמודדויות עם אירועי חיים, אתגרי נפש ומשברים משפחתיים. כולנו חווים מאבקים בדרכנו. אנחנו נדרשים להתמודדות והסתגלות אל מול אירועי חיים ומציאות משתנה. משברים, פחדים, תחושות של כעס, אבל, דיכאון, בדידות, וחרדה אינם צריכים להישאר ללא מענה. בעת התמודדות עם קשיים, טיפול רגשי יכול לספק מרחב פרטי להתבוננות, לעזור בהסתגלות, לייצר הטבה בתסמינים, הקלה רגשית, וויסות הרגשות, קבלת החלטות ובחירות מתאימות יותר.
Hebrew
(310) 361-5528
View
Woodland Hills, CA 91364
& Online
Photo of Rina Schul, Psychologist in California
Rina Schul
Psychologist, PhD
Verified
Verified
נעים להכיר. שמי רינה. במקורי אני ישראלית, חיה בארה״ב כבר הרבה שנים. בהכשרתי אני פסיכולוגית קלינית, עם נסיון רב בטיפול ובלווי תהליכים טיפוליים במגוון אוכלוסית וגילאים. אשמח ללוות אותך בתהליך טיפולי שעשוי להקל ולשפר את איכות חייך. מנסיוני האישי ומנסיון רבים אחרים המעבר לחיים בתרבות האמריקאית ובשפה האנגלית כרוך לעיתים רבות בקשיי הסתגלות, עליה בחרדה ובדיכאון ובהשפעה על קשרים בינאישיים. אני מתמחה בטיפול בזרים ומהגרים. בטיפול איתי נבחן את מכלול חווית הרילוקיישן או ההגירה ונעבוד על שיפור ההסתגלות וההרגשה.
Hebrew
(619) 658-6091
View
San Diego, CA 92121
& Online
Photo of Yaakov Bekhor, Marriage & Family Therapist Associate in California
Yaakov Bekhor
Marriage & Family Therapist Associate, MA, AMFT
Verified
Verified
האם אתה מרגיש תקוע? האם אתה מחפש שינויים בחיים אבל לא יכול להמשיך? אני רוצה להרגיע אותך שאתה לא לבד, שאין שום דבר "לא בסדר" איתך, שהמאבק שלך אמיתי, ועם הטיפול הנכון הוא ישתפר
Hebrew
(424) 622-4343
View
Los Angeles, CA 90048
& Online
Photo of Sarit Ofir, Psychologist in California
Sarit Ofir
Psychologist, PsyD
Verified
Verified
שלום ותודה שמצאתם אותי באתר. המטרה הטיפולית שלי היא לעזור למטופלים למצוא איזון ריגשי בחיי יום יום במטרה לחיות חיים שלווים שמתבססים על הבנה עמוקה של התנהגות ורגשות . אני מתמחה בטיפול אישי , זוגי, ומשפחות, כולל טיפול בבני נוער מתבגרים.
Hebrew
(818) 322-4741
View
Encino, CA 91316
& Online
Photo of Michal ‘Mica’ Levi, Psychologist in California
Michal ‘Mica’ Levi
Psychologist, PhD
Verified
Verified
האם את/ה סובל/ת? האם רגשות העצב, החרדה, הבושה, העצבנות או הקנאה מציפים אותך? האם את/ה מרגיש/ה תקוע/ה או מפקפק/ת בעצמך? את/ה לא לבד! בטיפול, המטרה שלי היא לספק מרחב בטוח ולא שיפוטי, בו נוכל לזהות את המטרות שלך ולעבוד דרך האתגרים וההתמודדות בחייך, ובמקביל לתרגל קבלה, טיפול עצמי ותיקוף עצמי. בגלל שתהליך השינוי מפחיד ומציף, המטרה שלי היא להיות לצדך בדרך למצוא או .לדייק מה נכון לך
Hebrew
(858) 358-6577
View
San Diego, CA 92130
& Online
Photo of Therapy By Dassy, Clinical Social Work/Therapist in California
Therapy By Dassy
Clinical Social Work/Therapist, LCSW
Verified
1 Endorsed
Verified
1 Endorsed
אף אחד לא נועד לצעוד במסע החיים הזה לבד וללא תמיכה. פנייה לעזרה היא כוח והצעד הראשון לקראת יצירת חיים שיספקו לך משמעות ומטרה. אני עובדת בשיתוף עם לקוחותיי במטרה להקל על רווחה כללית על ידי מיצוי הפוטנציאל של כל אדם לתובנה אישית וחוסן ולהנחות אותם בגישה לכלים להתמודדות עם אתגרי החיים. כבת למהגרים, נשואה אם לשלושה ילדים וחלק מדור הסנדוויצ', אני מכירה אישית את האתגרים הרבים של החיים ונמצאת כאן כדי לצעוד איתך במסע האישי שלך.
Hebrew
(747) 285-7424
View
Sherman Oaks, CA 91411
& Online
Photo of Dr. Lidar Shany in California
Dr. Lidar Shany
PhD, Jungian, Analyst, IAAP, CGJIZ
1 Endorsed
1 Endorsed
כאנליטיקאית יונגיאנית אני עובדת עם מבוגרים וילדים ועוזרת למטופלים לחולל שינויים וטרנספורמציות בחייהם. בעיקר לאלו שמרגישים חלשים, חסרי בטחון, מדוכאים, או לא ממומשים בחייהם ובמערכות היחסים. זהו תחום החוזקה שלי, מערכות יחסים, אני מבינה לעומק את המורכבות והקשיים בהן (הורים, בני זוג, ילדים, עבודה). אני מאמינה שמערכות היחסים בחיינו, בעבר ובהווה, הן המקור לרגעי האושר הגדולים אך גם לרגעי הכאב והקושי. בעבודה הטיפולית אני עוזרת למטופלי ללמוד לנווט בקלות בין הקצוות הללו. אני עובדת עם כל סוגי הלבטים, הכאב והסבל האנושי, אני פוגשת את המטופל בנקודת המסע בו הוא נמצא, ובאמצעות החלומות והזכרונות, כמו גם באמצעות טיפוח מרחב בטוח, אנחנו מקשיבים לנפש.
Hebrew
(949) 832-6854
View
San Clemente, CA 92673
& Online
Photo of Dr. Itay Kohane, Psychologist in California
Dr. Itay Kohane
Psychologist, PsyD, SEP
Verified
Verified
אני כאן בשבילך. אני מודע לכך שלא פשוט לפנות לקבלת תמיכה ומודה לך על ההתעניינות בעבודה שלי. בפגישות שלנו נגיע לתובנות נוספות על עצמך ועל אתגרים בחייך, ונמצא פתרונות למכשולים בדרך למטרות שלך. סקרנות ואמפתיה ילוו אותנו לאורך כל הטיפול. אני עובד עם מבוגרים וילדים, בטיפול יחידני, זוגי ומשפחתי. תחומי ההתמחות שלי מפורטים כאן ובאתר שלי. אני גם מדריך פוסט-דוקטורנטים לפסיכולוגיה קלינית שיכולים להציע טיפול מצוין במידה ואין לי זמינות.
Hebrew
(747) 204-1971
View
Encino, CA 91436
& Online
Photo of Halleli Toder, Psychologist in California
Halleli Toder
Psychologist, PsyD
Verified
Verified
מרבית הישראלים שפונים אליי לטיפול נמצאים בסיטואציית חיים חדשה. מרגשת אבל לא בהכרח פשוטה. המעבר מהארץ, עבודה חדשה, סביבה חדשה, ניתוק פיזי מהחברים והמשפחה בארץ, עלולים להכאיב ולגרום למתחים וחרדה. הרצון לנצל את ההזדמנויות שנפתחו כאן, להינות ולהרוויח מהמקום החדש יכול להוסיף לחץ וליצור הרגשה של חוסר יציבות. הנסיבות שמובילות כל אחד ואחת מאיתנו לחפש עזרה ו/או תמיכה הן מורכבות ואישיות, אבל לרוב ישנה הרגשה שקיים פער בין הרצוי למצוי. הפער הזה מכאיב ומערער, ולא תמיד מובן כיצד נוצר או איך ניתן להיפטר ממנו או לפחות להקטין אותו. הפער יכול להיות קשור לתחומי חיים שונים: מערכות יחסים, עבודה, הורות, מימוש עצמי או משהו אחר.
Hebrew
(510) 272-7124
View
Oakland, CA 94609
& Online
Photo of Chen Bentov-Hamam, Marriage & Family Therapist in California
Chen Bentov-Hamam
Marriage & Family Therapist, MA, LMFT
Verified
Verified
Fluent in English and Hebrew .
In my role as your therapist, I listen, think , propose, explore, teach, and challenge. My approach to therapy is best described as caring, and compassionate. I am committed to providing depth-oriented psychotherapy for you and your loved one. I bring a warm, non-judgmental approach that provides a safe environment and opportunities to address both short and long terms goals. Grief, loss, trauma, depression, anxiety, substance abuse, ADHD, Asperger, divorce, postpartum depression, cultural diversity and adjustment, are among the different issues I have experience working with. I work with adult, couples, school-age children, pre-teens, adolescents, and their families.
Hebrew
(650) 489-9650
View
Los Altos, CA 94023
& Online
Waitlist for new clients
Photo of Gil Katz-Goldstein, Marriage & Family Therapist in California
Gil Katz-Goldstein
Marriage & Family Therapist, MA, LMFT
Verified
1 Endorsed
Verified
1 Endorsed
I offer sessions in English or Hebrew .
Welcome! Lets embark together on your journey to live authentically. I believe that the connection between therapist & client is the most powerful tool for change & healing. I work with kids, teens, adults, couples, & groups with a wide range of issues. These include but are not limited to: depression, anxiety, grief, identity issues, relationship issues, mood disorders, & chronic medical conditions. I also run various therapy groups! Therapy can be a safe, unbiased & supportive place to gain insight, process emotions, & to learn practical skills to handle life's challenges.
Hebrew
(818) 699-9539
View
Agoura Hills, CA 91301
& Online
Waitlist for new clients
Photo of Lev Le'Lev Virtual Counseling Center, Marriage & Family Therapist in California
Lev Le'Lev Virtual Counseling Center
Marriage & Family Therapist, MS, LMFT
Verified
Verified
At Lev Le'Lev Virtual Counseling Center we believe in providing our clients with a warm, nonjudgmental environment, a safe place to explore the issues that may be preventing them from living life to the fullest. ​ We are an online counseling center, and see clients anywhere in the United States. We are all fluent in the Hebrew language (and English of course). We work with families, couples, and individuals with an emphasis on thoughts (cognition) and behavior.  ​
Hebrew
(661) 426-2362
View
Santa Clarita, CA 91350
& Online
Photo of Netta Halpern, Marriage & Family Therapist in California
Netta Halpern
Marriage & Family Therapist, MS, LMFT
Verified
Verified
I am able to provide therapy in English and/or Hebrew .
The last few years have been especially challenging: COVID, changes in social structure, inflation and other unsettling issues. Do you find yourself with unsettling intrusive thoughts, confused and/or anxious? Do you feel stuck in life? Are depression and anxiety blocking you from living your life? Don't give up. You don't have to do it alone. We can do it together. There is significant strength in seeking support and guidance when you need it.
Hebrew
(714) 867-1405
View
Irvine, CA 92612
& Online
Photo of Dr. Ayelet Hirshfeld PHD, Psychologist in California
Dr. Ayelet Hirshfeld PHD
Psychologist, PhD
Verified
1 Endorsed
Verified
1 Endorsed
English & Hebrew .
In my practice I cognize that choosing a psychologist & treatment modality can be difficult and confusing & that suffering experienced in relation to burnout, trauma, anxiety, depression, relationship issues, developmental difficulties, marital distress, parenting, illness, & other experiences can result in debilitating distress. I also have served as a founder of companies including Tech & understand the incredible toll & joy startup life takes. I specialize in psychotherapy for children, adults, couples & families; trauma, burnout & secondary stress; psychoanalysis; consultation to clinicians, teachers, executives & institutions.
Hebrew
(408) 637-7869
View
Los Gatos, CA 95030
& Online
Photo of Leor Ram, Marriage & Family Therapist in California
Leor Ram
Marriage & Family Therapist, MA, LMFT, LPCC, NCC, CGP
Verified
8 Endorsed
Verified
8 Endorsed
Leor is multicultural and multilingual, and can provide therapy in both English and Hebrew .
Leor Ram, M.A., LMFT, LPCC, NCC, CGP is a Licensed Marriage and Family Therapist (LMFT 115538), a Licensed Professional Clinical Counselor (LPCC 7354), and a Certified Group Psychotherapist practicing individual, couple, group, and family psychotherapy at Integrative Psychotherapy Group. Through his intensive training at The Maple Counseling Center as well as his work at the Trevor Project, Early Childhood Development Associates, and Teen Line at Cedars-Sinai Medical Center, Leor has experience working with a wide range of clients in all life stages.
Hebrew
(310) 461-4148
View
Beverly Hills, CA 90212
& Online
Photo of Raya Smail, Marriage & Family Therapist in California
Raya Smail
Marriage & Family Therapist, MFT
Verified
Verified
Areas of special focus: *Bariatric surgery and obesity * Russian, Hebrew , English--culturally sensitive counseling for issues concerning immigration and acculturation.
If you have made your way to this page, you are probably struggling with a "relationship problem"--either with someone else, or with yourself. This is likely causing you significant emotional pain. Your predicament may have been triggered by a recent event, such as loss or trauma, or may have lingered and festered for years. Your symptoms may vary--you may experience persistent discontent, loneliness, emptiness...; have difficulty finding or sustaining a relationship, or have a spouse who wants you to get "fixed".You may be battling addiction or a destructive behavior that is thwarting your life, but impossible to give up, despite endless attempts.
Hebrew
(415) 766-0949
View
San Francisco, CA 94118
& Online

How can I find a therapist in California?

Search for nearby therapists or counselors by inputting your city, town, or suburb; or zip code; or a provider’s name into the search bar. From there, you can filter providers by the issues they treat, cost, insurance, gender, and other factors to find providers who are well-suited to your needs. To navigate between locations within the same country, enter a new city or zip code into the search bar.

Learn more about how to find a therapist.

Is online therapy a good option?

Therapy conducted online can be just as effective as in-person therapy, as long as there is a strong alliance between the client and the therapist. To find a therapist who provides telehealth services to clients in your area, click “Online Therapy” on the directory homepage and search by your city or town or your zip code.

What’s the difference between a psychologist, a therapist, and a counselor?

Therapists, psychologists, and counselors are all licensed mental health professionals. In the US, psychologists have earned a doctoral degree. The terms “therapist” and “counselor” are used somewhat interchangeably, but generally therapists offer longer-term, mental health care, while counselors offer shorter-term care that may focus on one domain, such as marriage, career, or academic challenges.

What type of therapist is right for me?

Clients should consider factors such as insurance coverage and their primary reason(s) for seeking therapy to determine the type of professional best suited to their needs. Someone struggling with mental health challenges such as depression or anxiety, for example, may wish to seek out a clinical psychologist or therapist, while someone navigating career obstacles or marital upheaval may benefit from seeing a counselor who can offer short-term, targeted support.

Is everyone in the Psychology Today Therapy Directory a licensed therapist?

The Psychology Today directory lists providers who offer legitimate mental health services to the public, including psychologists, psychiatrists, social workers, and counselors. Many have been licensed by the country or state where they practice; providers whose license or primary credential has been verified by Psychology Today are signified by a “Verified” symbol. Some clinicians or organizations provide services for which their state or country does not offer licenses, such as pastoral counseling. They may be selectively included without the “Verified” seal.

What type of therapy is right for me?

The type of therapy best suited to a particular individual depends on several factors, including their primary reason for seeking therapy, their preferred timeline (some therapy types last for a set number of sessions, while others are open-ended), and their personality and preferences—some may prefer a more structured approach. For many individuals, multiple types of therapy could provide a good fit.

Is online therapy cheaper than in-person therapy?

Many therapists charge the same amount for online therapy as they do for in-person therapy—though clients may still find this cost-effective if it cuts down on their transportation costs. Health insurance plans often offer equivalent coverage for online and in-person therapy; indeed, in many places, they are legally required to do so. Text-based or on-demand therapy apps may be cheaper than traditional one-on-one psychotherapy; however, the practice may be less effective and is not likely to be covered by insurance.